Atrakcje w Dusznikach-Zdroju i okolicy

Atrakcyjnie bezwzględu na wiek

Scroll
Góry, szlaki, zabytki, parki rozrywki

Witajcie na Ziemii Kłodzkiej

Ziemia Kłodzka to świetna propozycja na tygodniowy urlop w Polsce. Czy zobaczymy tutaj w 7 dni wszystko? Tak, pod warunkiem, że przyjedziecie tu kilka razy. Góry Stołowe, Bystrzyckie i Orlickie skrywają w sobie wiele atrakcji, zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie.

Atrakcje w Dusznikach i okolicy

Jest tyle do odkrycia...

Muzeum Papiernictwa

Nasze muzeum to nie tylko eksponaty i opisy. Nie oczekuj przysłowiowej muzealnej ciszy. Tu się dużo dzieje!

W dusznickim młynie papierniczym wciąż wyrabia się papier.

Nasi papiernicy – tak samo jak ich poprzednicy przez ponad cztery wieki – zanurzają sita w kadzi i odciskają zaczerpniętą warstwę masy papierniczej na chłonącej wodę przekładce. Tak powstaje każdy pojedynczy arkusz. Zwiedzając muzeum na żywo zobaczysz więc, jak wytwarza się papier metodą znaną od średniowiecza. Co więcej – uczestnicząc w warsztatach, samodzielnie wyczerpiesz swoją kartkę. Możesz także wziąć udział w innych praktycznych zajęciach rozwijających kreatywność, oczywiście z wykorzystaniem papieru.

www.muzeumpapiernictwa.pl

Park Zdrojowy

Do Parku Zdrojowego w Dusznikach-Zdroju prowadzi kasztanowa Aleja Chopina przy której znajdziecie dwa ujęcia plenerowe wód mineralnych: Felix i Agata. W samym parku natomiast należy odwiedzić Teatr Zdrojowy im. F. Chopina - czyli miejsce gdzie Fryderyk koncertował podczas swojego pobytu w uzdrowisku. Dzisiaj natomiast, w pierwszym tygodniu sierpnia, odbywa się tutaj najstarszy, nieprzerwanie trwający festiwal pianistyczny na świecie.

Tuż obok znajduje się kalendarz kwiatowy, który pokazuje aktualną datę. Aby mogło tak być miejski ogrodnik co rano przesadza odpowiednio kwiaty.  W parku znajduje się również pijalnia wód mineralnych i kolorowa fontanna. Jest to najstarsza tego typu instalacja w Polsce, gdyż tryska kolorową wodą od 100 lat.

Aktualny harmonogram pokazów: www.visitduszniki.pl

Wieża widokowa na Orlicy

Wieża zlokalizowana jest w miejscu dawnego schroniska i drewnianej wieży wybudowanej przez Heinricha Rübartscha w XIX wieku i  znajduje się około  50 metrów  od szczytu Orlicy. Ma ona konstrukcję drewnianą, z kamienną podstawą, która została wykończona rodzimym łupkiem, tym samym, którego użyto przy budowie historycznego schroniska na Orlicy.

Wieża posiada trzy podesty spoczynkowe. Z ostatniej, głównej platformy widokowej rozpościera się przepiękny widok na Góry Orlickie, Bystrzyckie, Stołowe, Sowie, Bardzkie, Masyw Śnieżnika i wiele wiele innych. Przy bardzo dobrych warunkach pogodowych, turyści mają szansę podziwiać Karkonosze, oraz oddaloną o ponad 60 kilometrów w linii prostej Śnieżkę. Nie jest to jedyna wieża w okolicy. Najbliższa znajduje się na Velkiej Destnej w Republice Czeskiej (ok. 10 km pieszej trasy)

Wysokość wieży widokowej: 25,5 m
Wysokość platformy widokowej: 17,7m
Wysokość n.p.m. 1084 m. n. p. m.

Park Narodowy Gór Stolowych

Park Narodowy Gór Stołowych to obszar niezwykle atrakcyjny dla turystów. Tereny te przecina gęsta sieć szlaków turystycznych i tras rowerowych.

Przemierzając tutejsze szlaki natrafisz na liczne osobliwości skalne Gór Stołowych, jak choćby: liczne formacje skalne na najwyższym szczycie Gór Stołowych Szczelińcu Wielkim (919 m n.p.m.), fantastyczne skalne labirynty Błędnych Skał w masywie Skalniaka (915 m n.p.m.), Skalne Grzyby i Radkowskie Skały czy piękne Skały Puchacza.

Schroniska górskie znajdziecie w Pasterce i na Szczelińcu Wielkim.

www.pngs.eparki.pl

Torfowisko pod Zieleńcem

Jedyne miejsce w Polsce z roślinnością typową dla Tundry Syberyjskiej. Torfowisko pod Zieleńcem składa się z dwóch części: Topieliska i Czarnego Bagna. Jego wiek szacuje się na ok. 7600 lat – torfowisko stanowi relikt epoki lodowcowej z krajobrazem typowym dla formacji tundrowej, a warstwa torfu sięga tu od 3,5 do nawet 9 m głębokości.

Na terenie rezerwatu rośnie 100 gatunków roślin. Spotkamy tu m.in.: trzy odmiany rosiczki, wełniankę, brzozę karłowatą (którą znajdziemy w zaledwie 3 miejscach w Polsce), mchy torfowce, turzycę pospolitą, borówkę bagienną, żurawinę błotną, bagnicę torfową. Dookoła rezerwatu rośnie bór świerkowy, modrzewica i wrzos zwyczajny. Żyją tu także zwierzęta: jelenie, czarne bociany, jaszczurki zwinki, cietrzewie, głuszce i żmije. Rezerwat wchodzi w skład Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Bystrzyckich i Orlickich oraz jest chroniony w ramach sieci Natura 2000. Pod żadnym pozorem nie można zrywać ani niszczyć napotkanych tu roślin.

Torfowisko wysokie leży w szczytowej partii Gór Bystrzyckich, na wysokości ok. 750 m. Przez cały rezerwat biegnie szlak zielony oraz ścieżka dydaktyczna.

I wiele więcej...

Na uwagę zasługują na pewno:

  • Kopalnia Złota w Zlotym Stoku
  • Twierdza w Kłodzku
  • Twierdza w Srebrnej Górze
  • Szlak Ginących Zawodów
  • Kaplica Czaszek
  • Sanktuarium w Wambierzycach
  • Fun Park w Polanicy-Zdroju
  • Zamek w Nachodzie

Kolejka turystyczna

Zapraszamy na wycieczki kolejką turystyczną Dusznicki Express, który kursuje regularnie na trzech trasach: do Zieleńca przez Torfowisko pod Zieleńcem i wieżę widokową na Orlicy, do Karłowa czyli Parku Narodowego Gór Stołowych z najwyższym szczytem Szczelińcem Wielkim oraz po Dusznikach-Zdroju z audioprzewodnikiem

Zobacz więcej