Atrakcje w Dusznikach-Zdroju i okolicy

Atrakcyjnie bezwzględu na wiek

Scroll
Góry, szlaki, zabytki, parki rozrywki

Witajcie na Ziemii Kłodzkiej

Ziemia Kłodzka to świetna propozycja na tygodniowy urlop w Polsce. Czy zobaczymy tutaj w 7 dni wszystko? Tak, pod warunkiem, że przyjedziecie tu kilka razy. Góry Stołowe, Bystrzyckie i Orlickie skrywają w sobie wiele atrakcji, zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie.

Atrakcje w Dusznikach i okolicy

Jest tyle do odkrycia...

Muzeum Papiernictwa

Nasze muzeum to nie tylko eksponaty i opisy. Nie oczekuj przysłowiowej muzealnej ciszy. Tu się dużo dzieje!

W dusznickim młynie papierniczym wciąż wyrabia się papier.

Nasi papiernicy – tak samo jak ich poprzednicy przez ponad cztery wieki – zanurzają sita w kadzi i odciskają zaczerpniętą warstwę masy papierniczej na chłonącej wodę przekładce. Tak powstaje każdy pojedynczy arkusz. Zwiedzając muzeum na żywo zobaczysz więc, jak wytwarza się papier metodą znaną od średniowiecza. Co więcej – uczestnicząc w warsztatach, samodzielnie wyczerpiesz swoją kartkę. Możesz także wziąć udział w innych praktycznych zajęciach rozwijających kreatywność, oczywiście z wykorzystaniem papieru.

www.muzeumpapiernictwa.pl

Park Zdrojowy

Do Parku Zdrojowego w Dusznikach-Zdroju prowadzi kasztanowa Aleja Chopina przy której znajdziecie dwa ujęcia plenerowe wód mineralnych: Felix i Agata. W samym parku natomiast należy odwiedzić Teatr Zdrojowy im. F. Chopina - czyli miejsce gdzie Fryderyk koncertował podczas swojego pobytu w uzdrowisku. Dzisiaj natomiast, w pierwszym tygodniu sierpnia, odbywa się tutaj najstarszy, nieprzerwanie trwający festiwal pianistyczny na świecie.

Tuż obok znajduje się kalendarz kwiatowy, który pokazuje aktualną datę. Aby mogło tak być miejski ogrodnik co rano przesadza odpowiednio kwiaty.  W parku znajduje się również pijalnia wód mineralnych i kolorowa fontanna. Jest to najstarsza tego typu instalacja w Polsce, gdyż tryska kolorową wodą od 100 lat.

Aktualny harmonogram pokazów: www.visitduszniki.pl

Wieża widokowa na Orlicy

Wieża zlokalizowana jest w miejscu dawnego schroniska i drewnianej wieży wybudowanej przez Heinricha Rübartscha w XIX wieku i  znajduje się około  50 metrów  od szczytu Orlicy. Ma ona konstrukcję drewnianą, z kamienną podstawą, która została wykończona rodzimym łupkiem, tym samym, którego użyto przy budowie historycznego schroniska na Orlicy.

Wieża posiada trzy podesty spoczynkowe. Z ostatniej, głównej platformy widokowej rozpościera się przepiękny widok na Góry Orlickie, Bystrzyckie, Stołowe, Sowie, Bardzkie, Masyw Śnieżnika i wiele wiele innych. Przy bardzo dobrych warunkach pogodowych, turyści mają szansę podziwiać Karkonosze, oraz oddaloną o ponad 60 kilometrów w linii prostej Śnieżkę. Nie jest to jedyna wieża w okolicy. Najbliższa znajduje się na Velkiej Destnej w Republice Czeskiej (ok. 10 km pieszej trasy)

Wysokość wieży widokowej: 25,5 m
Wysokość platformy widokowej: 17,7m
Wysokość n.p.m. 1084 m. n. p. m.

Singletracki

Single track to jednokierunkowa ścieżka rowerowa. W Dusznikach-Zdroju powstały 4 single – pętle Orlicka, Sołtysia, Widokowa i Gajowa. Ich łączna długość to prawie 9 kilometrów. Prowadzą od dusznickiej stacji narciarskiej Zieleniec Ski Arena – dokładnie z najwyższego szczytu polskiej części Gór Orlickich – Orlicy, przez Sołtysią Kopę, Tauron Duszniki Arena aż do centrum miasta.

Długości poszczególnych pętli:

Pętla Orlicka:  2700 m
Pętla Sołtysia: 2400 m
Pętla Widokowa 1400 m
Pętla Gajowa 2400 m

Szczegółowa mapa singletracków: pobierz

Park Narodowy Gór Stolowych

Park Narodowy Gór Stołowych to obszar niezwykle atrakcyjny dla turystów. Tereny te przecina gęsta sieć szlaków turystycznych i tras rowerowych.

Przemierzając tutejsze szlaki natrafisz na liczne osobliwości skalne Gór Stołowych, jak choćby: liczne formacje skalne na najwyższym szczycie Gór Stołowych Szczelińcu Wielkim (919 m n.p.m.), fantastyczne skalne labirynty Błędnych Skał w masywie Skalniaka (915 m n.p.m.), Skalne Grzyby i Radkowskie Skały czy piękne Skały Puchacza.

Schroniska górskie znajdziecie w Pasterce i na Szczelińcu Wielkim.

www.pngs.eparki.pl

Torfowisko pod Zieleńcem

Jedyne miejsce w Polsce z roślinnością typową dla Tundry Syberyjskiej. Torfowisko pod Zieleńcem składa się z dwóch części: Topieliska i Czarnego Bagna. Jego wiek szacuje się na ok. 7600 lat – torfowisko stanowi relikt epoki lodowcowej z krajobrazem typowym dla formacji tundrowej, a warstwa torfu sięga tu od 3,5 do nawet 9 m głębokości.

Na terenie rezerwatu rośnie 100 gatunków roślin. Spotkamy tu m.in.: trzy odmiany rosiczki, wełniankę, brzozę karłowatą (którą znajdziemy w zaledwie 3 miejscach w Polsce), mchy torfowce, turzycę pospolitą, borówkę bagienną, żurawinę błotną, bagnicę torfową. Dookoła rezerwatu rośnie bór świerkowy, modrzewica i wrzos zwyczajny. Żyją tu także zwierzęta: jelenie, czarne bociany, jaszczurki zwinki, cietrzewie, głuszce i żmije. Rezerwat wchodzi w skład Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Bystrzyckich i Orlickich oraz jest chroniony w ramach sieci Natura 2000. Pod żadnym pozorem nie można zrywać ani niszczyć napotkanych tu roślin.

Torfowisko wysokie leży w szczytowej partii Gór Bystrzyckich, na wysokości ok. 750 m. Przez cały rezerwat biegnie szlak zielony oraz ścieżka dydaktyczna.

Family Bike Park Zieleniec

Family Bike Park Zieleniec to bez wątpienia jedyna taka atrakcja w tej części Ziemi Kłodzkiej. W Zieleńcu na stokach Gryglówki i Nartoramy dla miłośników turystyki rowerowej powstał Bike Park obsługiwany przez dostępne tam koleje linowe.

www.bikeparkzieleniec.pl

Wypożyczalnia elektrycznych rowerów

W Dusznikach-Zdroju na Park&Ride przy ul Sudeckiej funkcjonuje miejska wypożyczalnia rowerów górskich wspomaganych elektrycznie. Jest to doskonała alternatywa dla klasycznego roweru MTB zwłaszcza dla tych turystów, którzy nie przywykli do jazdy po górskim terenie.

Wypożyczalnia jest samoobsługowa, aby wypożyczyć rower wystarczy zainstalować aplikację na telefon.

www.mtb.visitduszniki.pl

Spływ pontonowe

Spływ odbywa się na Nysie Kłodzkiej przez Przełom Bardzki. To 15 km świetnej zabawy, która obfituje w piękne widoki. Przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej to pięć meandrów, między górami, skałami i starymi lasami. Spływ trwa średnio około 3-4 godzin, a ze względu na łagodną charakterystykę jest świetną atrakcją również dla rodzin z małymi dziećmi.

Szczegóły: www.ski-raft.pl

I wiele więcej...

Na uwagę zasługują na pewno:

  • Kopalnia Złota w Zlotym Stoku
  • Twierdza w Kłodzku
  • Twierdza w Srebrnej Górze
  • Szlak Ginących Zawodów
  • Kaplica Czaszek
  • Sanktuarium w Wambierzycach
  • Fun Park w Polanicy-Zdroju
  • Zamek w Nachodzie

Kolejka turystyczna

Zapraszamy na wycieczki kolejką turystyczną Dusznicki Express, który kursuje regularnie na trzech trasach: do Zieleńca przez Torfowisko pod Zieleńcem i wieżę widokową na Orlicy, do Karłowa czyli Parku Narodowego Gór Stołowych z najwyższym szczytem Szczelińcem Wielkim oraz po Dusznikach-Zdroju z audioprzewodnikiem

Zobacz więcej